Model OSI
Model OSI (Open Systems Interconnection Reference Model) został wprowadzony w celu ujednolicenia regół komunikacji sieciowej. Obejmuje on cały zakres komunikacji sieciowej począwszy od sprzętu (okablowanie, wzmacniaki etc.) poprzez protokoły sieciowe a skończywszy na oprogramowaniu. Model ten zakłada istnienie warstw które komunikują się między sobą. Warstwy te (począwszy od najniższej) to: - Warstwa fizyczna - jest to fizyczna część struktury sieci (okablowanie, koncentratory, wzmacniaki ...)
- Warstwa łącza danych - określa w jaki sposób warstwa fizyczna ma transmitować pakiety między dwoma komputerami. W warstwie tej następuje tworzenie nagłówków pakietów zawierających adres MAC, który jest unikalną liczbą która identyfikuje urządzenie w sieci,w warstwie łącza danych następuje także określenie sum kontrolnych. Do warstwy tej można zaliczyć mosty i przełączniki, ponieważ urządzenia te analizują strukturę ramki. W warstwie tej bloki danych są pakowane w osobne ramki.
- Warstwa sieciowa - określa w jaki sposób są przyznawane adresy różnym komputerom w sieci.
- Warstwa transportowa - jest odpowiedzialna za przesyłanie danych między aplikacjami. Warstwa ta może korzystać z jednego z dwóch protokołów sieciowych TCP (Transport Control Protocol) lub UDP (User Datagram Protocol). Warstwa ta bierze udział w sekwencjonowaniu pakietów. Warstwa ta wykorzystuje uzgodnienie (handshake) aby upewnić się, że system do którego są kierowane informacje jest gotowy na ich odbiór.
- Warstwa sesji - tutaj następuje negocjonowanie warunków połączenia i nawiązywanie połączeń z innymi węzłami. Warstwa ta jest odpowiedzialna za poprawną realizację zapytania o określoną usługę.
- Warstwa prezentacji - następuje tutaj konwersja foramtu danych nadawcy na format danych odbiorcy, kompresja i szyfrowanie danych.
- Warstwa aplikacji - przekazuje dane w dół stosu do warstwy transportowej w momencie gdy istnieje taka konieczność i odbiera dane które przechodzą poprzez wszystkie warstwy.
- W celu wynegocjowania parametrów połączenia protokoły stosują flagi. Warstwa transportowa przydziela fladze synchronizacji (SYN) wartość 1, a fladze ACK (potwierdzenia) wartość 0 w celu nawiązania komunikacji. Żądanie to poprzez coraz niższe warstwy jest przekazywane do sieci a następnie do systemu docelowego. Jeżeli usługa jest dostępna warstwa transportowa systemu odpowiadającego przydziela flagom ACK i SYN wartości 1 i przekazuje je do systemu nawiązującego połączenie. System ten przydzila fladze SYN wartość 0 i fladze ACK wartość 1, co oznacza że odebrał potwierdzenie i jest gotowy do przesyłania danych. Ten typ komunikacji nazywa się komunikacją połączeniową. Istnieje również komunikacja bezpołączeniowa nie wymagająca początkowego uzgadniania. Protokoł UDP (User Datagram Protocol) protokołu IP jest przykładem bezpołączeniowej metody transportu. W metodzie tej system docelowy zakłada, że ostatni pakiet został odebrany, gdy system nadający żąda informacji dodatkowych.
|